Otoyol Geçiş ve Ücretlendirme

A-Pass, otoyol ve köprülerde ücret toplamak için ASELSAN tarafından geliştirilen, durmadan araç geçirme esasına dayalı, tam otomatik bir elektronik ücret toplama sistemidir. A-Pass, bir otoyol ücret toplama işletmesi için gerekli olan veri toplama, denetleme, izleme, ihlal işlemleri, ücretlendirme ve raporlama gibi tüm fonksiyonlara sahip entegre bir sistemdir. Sistem, seviyeli mimarisi sayesinde, küçük bir otoyol (veya köprü) için uygun olduğu gibi, içinde bir çok otoyolu barındıran bölgesel bir işletme tarzında veya ülke çapında işletilen uygulamalar için de uygundur.

A-Pass abone esaslı bir Ücret Toplama Sistemidir. Sistemin bir otoyol üzerinde yaygın olarak kullanılabilmesi için, abone olmaya yatkın, otoyolu her gün kullanan bir kitlenin bulunması gerekir. Bu tip otoyollarda A-Pass, gişe araç kapasitesini önemli ölçüde arttırarak oluşan kuyrukları azaltır. Kapasite artırımı yanı sıra, A-Pass aşağıdaki avantajları da beraberinde getirir:

Sistemi nakit para kullanımından kurtararak, suiistimal risklerini azaltır.
Tam otomatik olması personel gereksinimini azaltır.
Ülke çapında entegre bir ücret toplama sistemi yönetimini sağlar.

Aselsan A-Pass ücret toplama sistemi, CEN 278 Avrupa standardı ve 5.8 GHz çalışma frekansına uygun olarak geliştirilmiştir.

GENEL ÖZELLİKLER

Tam otomatik ve operatörsüz uygulama
Para kullanımı gerektirmez
Konvansiyonel sistemler ile birlikte kullanım imkanı
Hızlı ve güvenli ücretlendirme